Ajurvedska psihiatrija že več tisočletij pozna koncept Unmada, ki je splošen izraz za vse duševne motnje, v katerih posameznik izgublja moč za nadzorovanje njegovih dejanj in opravljanje dolžnosti v skladu z družbo. Otežene in okužene doše vstopijo v kardinalni predel in blokirajo kanale razuma, kar proizvede Unmado. Zanjo so značilni perverznost razuma, intelekta, zavesti, znanja, spomina, želje, vedenja, obnašanja in vodenja. V pretiranih okoliščinah postane razum resno prizadet in intelekt izgubi ravnovesje.
Charaka je klasificiral Unmado na pet tipov, ki se razlikuje glede na endogeno/notranjo (vata, pita, kapa in samnipata (kombinacija okuženosti vseh treh doš)) in eksogeno/zunanjo Unmado.
Na podlagi tradicionalne klasifikacije tipov unmade glede na posamezno došo ali njihovo kombinacijo, danes ayurvedski zdravniki po istem principu klasificirajo depresijo glede na vpletenost doš. Tradicionalni opisi posameznega tipa unmade se skladajo s tipi manifestacije depresije. Danes bom govorila le o notranji obliki Unmade in došah, ne pa recimo tudi o vpletenosti gun idr.
VATA DEPRESIJA
Pri vata tipu depresije so spremljajoči simptomi nesigurnost, strah, nemoč, občutek uničenosti in krivde, slab spomin in koncentracija, težko zaključevanje nalog, anksioznost, panični napadi, nevrotičnost, vznemirjenost, nespečnost in neprestane misli. Spremljajoči znaki, ki se manifestirajo drugje v telesu vključujejo hladnost, notranje drgetanje ali razbijanje srca, kardialne aritmije, izgubo apetita, izsušenost kože in vlažne membrane, zaprtje in pline.
Vzrok po navadi leži v dveh tipih zgodovin: (1) nenadna ali nepričakovana fizična ali emocionalna krivica ali dogodek in (2) zgodovina otroštva, v katerem je manjkalo starševske emocionalne in fizične skrbi, verbalna ali seksualna zloraba, ki povzročijo v otroku strah in negotovost. V prvem primeru, ki je resen, odgovarja psihološki diagnozi posttravmatskega stresa. V drugem primeru, ko je depresija prisotna dlje časa, moramo pričakovati neodzivnost na terapijo vsaj mesec do dva. Prazna kvaliteta prostora in zraka, ki sta sestavna elementa vate, proizvedeta obupanost, da je nekdo nesposoben zadovoljiti osnovne fizične in emocionalne potrebe ali da je nekdo nezaželen, neljubljen in da nima prostora na tem svetu. Starševska napaka je povzročila, da otroku niso prenesli kozmične ljubezni, kar pušča prazen prostor v psihi, zato so takšni posamezniki veliko bolj nagnjeni k odvisnostim.
PITA DEPRESIJA
Pita tip depresije je najnevarnejša oblika depresije, ker lahko v skrajnih primerih vodi do nasilja nad drugimi ali nad seboj (poskus samomora). Zanjo so značilna jeza in razdražljivost, samokritika in nizka samopodoba, zloraba drog in alkohola. Ta tip depresije se na fizični ravni pogosto odraza kot rdečkasta ali rumenkasta koža, motena prebava, zbujanje med drugo in tretjo uro zjutraj in budno ležanje ter skrb in načrtovanje, visoka zakisanost telesa, visok krvni pritisk, kožni izpuščaji ali srčne bolezni.
V primerih zgodovin teh posameznikov je pogosto vzrok v nedoseganju pomembnih želja v njihovem življenju. Posameznik je bil prikrajšan glede nečesa, kar si je strašno želel in posledica tega je ranjen ponos in izguba dobrega mnenja o samem sebi, ki se pomeša s čustvi jeze, zavisti, besa in sovraštva. Velikokrat posega po različnih strategijah nadzora in občasno lahko razvije obsesivno-kompulzivno motnjo. Druga skupna zgodovina v primerih pita depresije je kroničen stres, ki je pogosto povezan s službo ali drugimi odgovornostmi ali dalj trajajočimi družbenimi ali osebnimi krivicami. Rezerve postanejo kmalu izčrpane, zato se pod površjem pojavi stalna razdražljivost, občutek krivice ali počasno tlenje nezadovoljstva.
KAPA DEPRESIJA
Značilna teža, letargija, apatija, topost, preveč spanja, motnja prehranjevanja, žalost, pomanjkanje motivacije, jok brez vzroka, nezanimanje za življenje, obupanost, nizka stopnja energije in slab metabolizem so tipični simptomi Kapa tipa depresije.
Manko prisotnosti pacientove zgodovine začetnih stresnih ali travmatskih dogodkov je velikokrat zaradi zanikanja, kar je tudi ena od značilnosti Kapa konstitucije. Tarpak Kapa (poddoša Kape) v možganih je okužena s pomanjkanjem stimulansov. Otroci, ki ostajajo v institucijah in niso pod ustrezno stimulacijo, kmalu postanejo zaspani in apatični, kažejo kapa depresijo. Prekomerno spanje (tudi čez dan), prenajedanje, gledanje televizije in pomanjkanje aktivnosti so še drugi pomembni dejavniki. Pogosto ta oblika depresije izvira v domovih, v katerih imajo starši sami določeno stopnjo depresije tipa Kapa. Starši dajejo hrano in materialne dobrine, ne pa tudi prave ljubezni in otroka naučijo, da postane pohlepen, len in navezan na hrano, denar in premoženje.