“Ne morem govoriti zdaj – imam grozen glavobol.” “Pusti me pri miru – imam slab dan in bi bil/a rad/a sama.” “Kaj se je zgodilo z nama? Me ne ljubiš več?”
V takšni ali drugačni obliki, smo že vsi doživeli te izjave in kaj lahko storijo odnosu. Tisti, ki so imeli srečo so na njih naleteli le v knjigah in filmih. Drugi, morda večina, so se z njimi že soočili na neki točki v svojem življenju. Mnogi se verjetno še vedno.
Opazujmo te izjave še enkrat. Prva govori o fizičnem stresu, druga govori o mentalni utrujenosti, tretja o čustvenem zlomu. Vse tri izjave – posamično ali skupaj – so potencialni razdiralci odnosa.
Ajurveda je vedno priznavala in spoštovala tesno povezanost med fizičnim, mentalnim, čustvenim in duhovnim vidikom našega bitja. Pred več kot 5000 leti so starodavni teksti, kot so Charaka Samhita, Sushruta Samhita in Ashthanga Hridayam zabeležili nekaj neverjetnih vpogledov v povezanost telesa-uma-duše.
Prav zato, Ajurveda gleda na odnose kot delovanje več kompleksnih dejavnikov. Glavni dejavnik, pravijo ayurvedski vaidye (zdravniki), ki povzroča ne le težave v odnosih, temveč tudi fizično zlo je nezmožnost osebe, da bi čutil svoje bistvo znotraj sebe. To se lahko zgodi zaradi različnih vzrokov, od genetike do hormonskih ali okoljskih neravnovesij. Ta neravnovesja vplivajo na posameznikovo sposobnost za vsakodnevni boj proti stresu, kar pa zmanjšuje posameznikovo sposobnost za delo, ljubezen, zdravje, molitev in življenje v pravem pomenu besede.
Ajurvedske rešitve
Ker je problem / motnja zapletena po naravi, morajo biti rešitve zanjo tudi več kot materialne. Zato Ajurveda združuje več terapij v obliki rešitev: sadhana (meditacije), arome, glasba, masaža, zelišča, pravilno prehrano, vadbo in razstrupljanje. Vse te zdravilne terapije zagotavljajo balzam, ki zdravi zavest in posameznik se ponovno začuti kot celota.
Ajurveda vedno pristopi k težavam na ravni vzroka. “In vzrok vseh odnosov je človeško srce”.
V Ajurvedi srce ni le črpalka. Prav tako je sedež čustev. Obdarjen je z velikim potencialom za ljubezen, občutek in dajanje. V sebi vsebuje bistvo vesolja, tako kot seme vsebuje celotno drevo. Nič čudnega torej, da ko je občutljivo, čustveno srce obremenjeno s stresom, čuti duševne muke vsakdanjega življenja, včasih trepeta in kriči v sebi. To je posledica pragya aparadh ali napaka inteligence; ko je inteligenca sestavljena v smeri in pod vplivom materialne zavesti, izgubi povezavo s celovitostjo zavesti. To je, ko prenehamo biti v stiku s seboj.
Način, kako popraviti to napako je ta, da razširimo srce – poslušati njegov mirni glas in slediti, kaj nam govori. Ko s tem začnemo, se pragya aparadh počasi popravlja. Semena dvoma, obupa in razočaranja bodo skopneli in umrli. Spet bomo postali celota, v nas samih in v naših odnosih z drugimi.
Kako ohraniti čustveno srce zdravo in močno?
- Prava ljubezen je in mora biti brezpogojna. Dajemo brez zadržkov.
- Vaš odnos bo zaživel, če sledite svojim pravim občutkom in spoštujete svoje zaveze.
- Pomembno je, da izkusite vse svoje misli in dejanja. Ne govorite ali delujte v naglici.
- Pozitiven odnos je odličen utrjevalec odnosa.
- Dajanje je ključ do prejemanja.
- Drugi glavni akter, ki zadeva Jaz in njegov odnosov z drugimi je um. Ajurveda vidi um kot sel med jazom in čuti. Da um dela nemoteno, morajo biti njegovi »tečaji« dobro naoljeni, da se tako izrazim.
Ajurveda verjame, da ima um tri »tečaji«:
Dhi: moč učenja – pridobivanje znanja
Dhriti: moč zadržanja naučenega
Smriti: moč pomnjenja naučenega in zadržanje
Ko te tri komponente delujejo v popolni koordinaciji je um uravnovešen, kar pa je ključ do harmonije, tako v sebi kot zunaj njega. Ajurveda priporoča nekaj močnih zelišča, ki krepijo vse tri vidike uma kot so Brahmi, Tulsi,… in pomagajo krepiti naravno odpornost organizma na stresne situacije.
VSE DOBRO …