V vsakdanjem življenju dihanje pogosto zrcali naše stanje uma, saj se vsaka misel in vsak občutek izrazi v obliki sprostitve ali napetosti, umirjenosti ali nemira, strahu ali dovzetnosti in sproži biokemično reakcijo v telesu.
Ura diha je sestavljena iz (1) dihalnih vaj, ki čistijo negativne misli, občutke in čustva; (2) izbranih jogijskih položajev, ki umirjajo in uravnovešajo tri doše (vata, pita, kapa) in stimulirajo marme (energetske centre) ter (3) sprostitvene meditacije, ki uči biti tukaj in zdaj.
Namenjena je vsem, ki si pred ali po napornem dnevu želijo razbremeniti telo, um in duha in napolniti baterije ter se učiti zavestnega diha in prisotnosti v trenutku.
*veča odpornost proti stresu
*vodi v notranji mir in ravnovesje
*umirja in uravnava doše
*veča osredotočenost in jasnost uma
* razstruplja negativna mentalna stanja
*omogoča prostor za duhovni razvoj
*povečuje vzdržljivost, moč in prožnost telesa in uma
*spodbuja pogum
*stimulira vitalne energetske centre
* krepi telesno in duševno zdravje
* uči biti tukaj in zdaj
INDIVIDUALNA VADBA
20€/60min
V PODJETJU ali ORGANIZACIJI (na osebo)
20€/60min
AJURVEDA in JOGA NELOČLJIVO POVEZANI
Tako joga kot ajurveda stremita k doseganju 4 življenjskih ciljev, znani kot purusharthas:
DARMA ali večni nauk
ARTA ali bogastvo in materialno ugodje
KAMA ali zadovoljitev pozitivnih želja
MOKŠA ali osvoboditev
Brez popolnega zdravja, ne moremo doseči 4 stebrov človeškega življenja. Joga in ajurveda, vsaka s svojo vizijo integracije telesa, uma in duha, sta sestri, ki dopolnjujeta druga drugo.
Patanjali, oče joge, je v svojih Yoga Sutrah vzpostavil 8 veji sistem osebnega razvoja, znan kot aštanga joga, ki tvori elegantno in celovito pot rasti:
YAMA – etična disciplina
5 oblik vzdržnosti, ki pomagajo vsakemu človeku, ne glede ali vadi jogo ali ne, živeti boljše življenje: vzdržnost od nasilja, posesivnosti, spolne kršitve, laganja in kraje.
NIYAMA – samodisciplina
5 zahtev: prakticirati čistost, strogost, samoizpraševanje, zadovoljstvo in predajo bogu ali končni resničnosti.
ASANE – telesni položaji
Starodavni teksti razkrivajo okoli 840.000 različnih položajev.
PRANAJAMA – dihalne tehnike
Zavestno dihanje pomeni zavestno življenje. Nezavestno življenje pogosto daje vzpon za razvoj negativnih misli, občutkov in čustev. Če negativna mentalna stanja – jeza, ljubosumje, odpor, strah, anksioznost, depresija in vse njegove različice – ne rešimo in jih ne očistimo iz sistema, se akumulirajo in stagnirajo v globoko povezanih tkivih in nadijih (kanali). Pranajama pomaga, da se odprejo kanali, da se odstrani stagnacija in izkorenini patološki proces. Vitalni dih, prana, je most med telesom, umom in zavestjo. Z različnimi oblikami pranajame lahko očistimo nadije, razstrupimo organe in prebudimo določene marma energije, ki prinesejo popolno ravnovesje.
PRATYAHARA – neodvisnost čutil od zaznavanja zunanjih dejavnikov
Z učenjem opuščanja 5 čutov, krepimo nenavezanost od fizičnega sveta, kar je pomemben korak v meditacijo.
DHARANA – koncentracija
Neprestana in kontinuirana koncentracija na določen objekt kot je mantra ali vizualizacija.
DHYANA – meditacija
Pretok osredotočenega uma v zavest tukaj in zdaj.
SAMADI – stanje skupne zavesti
Spajanje individualnosti v univerzalnost, v kateri obstaja čista zavest, čista prisotnost popolnosti.
ASANE, DOŠE IN MARME
Določene jogijske asane umirjajo in uravnovešajo vse tri doše, vata, pita, kapa in aktivirajo marme, telesne in duševne energetske centre.
Navzdol obrnjeni položaji, ki stabilizirajo in prizemljujejo, umirjajo vata došo. Ti položaji se osredotočajo na predel medenice, spodnji trebušni predel in spodnji del hrbta. Vplivajo tudi na druge predele, ki jim vlada vata doša: črevesje, stegna, ušesa in okončine. Položaji večajo jasnost in stabilnost ter umirjajo nihanje čustev kot je anksioznost, nervoza in nesigurnost. V teh položajih so stimulirane vse marme vzdolž hrbtenice.
Položaji, ki umirjajo pita došo se osredotočajo na solarni pleksus, predel popka in trebuha, vključno s predelom jeter, vranice, želodca, majhnega črevesa in srca. Vsi nazaj upognjeni položaji raztezajo ta področja in so dobri za pita došo.
Položaji, ki umirjajo kapa došo so stimulativni, živahni in izzivalni. Ti položaji se osredotočajo na glavo, prsni koš in želodec. Vsi stoječi položaji in zasuki so dobri za kapa došo.
Vsaka asana stimulira mnoge marme, kar se zgodi skozi tri mehanizme:
- Raztegovanje povezanih tkiv v katerem ležijo marme.
- Direkten pritisk marme s površino ali drugimi telesnimi deli.
- Pretok prane v določene marme skozi prana nadije (subtilne kanale).
Jogijski položaji so zelo koristni za stimulacija marm, kar je primerljivo s terapevtskimi prijemi telesnega pritiska ali marma masažo. Recimo, asane, ki raztezajo prsni koš stimulirajo marme v tem predelu, katere so funkcionalno povezane s pljuči.