Strupe, med drugim, ustvarjajo tudi čustveni dejavniki. Jeza, na primer, popolnoma spremeni floro žolčnika, žolčnih kanalov, tankega črevesa in tako poslabša stanje Pita doše, ki povzroča vnetje sluznice na površini želodca in tankega črevesa.
Podobno, strah in anksioznost spreminjata floro debelega črevesa. Želodec postane napihnjen s plini, ki se kopičijo v “žepih” debelega črevesa in povzročajo bolečino. Ta bolečina se pogosto zamenjuje s težavami srca ali jeter. Priporočljivo je, da se niti čustva niti kakršne koli fizične impulze kot so kašljanje, kihanje ali vetrovi, ne sme zadrževati. Potlačena čustva ustvarjajo neravnovesje Vata doše, kar vpliva na Agni (prebavni ogenj), avtoimunski odziv telesa.
Ko je Agni slab, lahko manjka normalen imunski odziv telesa. To lahko povzroči alergijo na določene snovi kot so cvetni prah, prah in vonj cvetja. V Ajurvedi, alergije ni mogoče povsem pozdraviti s pomočjo antihistaminika, zaradi njihovega izvora v potlačenih čustev.
Drug vzrok za alergije so črevesni zajedavci. Na primer, če so amebe prisotne v debelem črevesu, lahko povzročijo alergijo na cvetni prah. Ljudje, ki so rojeni s šibkim imunskim sistemom pogosto trpijo zaradi alergij, ker so alergije tesno povezane z imunskim odzivom telesa. Na primer, oseba rojena s Pita zgradbo bo naravno občutljiva na vročo in začinjeno hrano, ki otežuje Pita došo. Na enak način lahko zatrta Pita čustva, kot sta sovraštvo in jeza, povečata tudi močno občutljivost do te hrane, ki otežuje Pita došo.
Ljudje s Kapa zgradbo so zelo občutljivi na mlečne izdelke, ki povzročajo motnje: kašelj, prehlad, zamašen nos itn. Ljudje, ki zatrejo Kapa čustva, kot je navezanost in pohlep, bodo imeli alergijske reakcije na kapa hrano.
Ajurveda priporoča, da gledamo na ta čustva na način, da se nanje ne vežemo in se jih osvobodimo. Potlačena čustva vznemirijo um, kar s časoma privede do različnih motenj ali bolezni.