V ajurvedi je srce videno kot osrednji vir moči in vitalnosti. Bitje srca je pogon z električno energijo, ki je tesno povezan z živčnim sistemom. Srce prav tako vpliva na ritme mnogih drugih sistemov telesa. Kot tako, srce usklajeno z dihom je vir prane ali življenjske sile v telesu.
Po ajurvedi, srcu vladajo tri subdoše – Sadhaka Pita ali čustveno ravnovesje, Avalambaka Kapa ali stabilnost in trdnost in Vyana Vata ali pretok krvi in obtok. Iz tega vidika je potrebno za dobro zdravje srca reševati temeljna neravnovesja v prehrani, čustvih, odnosih in telesnih ritmih. Tveganja za bolezni srca in ožilja se lahko pogosto zmanjšajo s spreminjanjem življenjskega sloga in zdravstvenih vedenj, predvsem stresa.
Kronični stres vpliva na kardiovaskularni sistem, saj preplavi telo s stresnimi hormoni. Ti kemični prenašalci lahko dvignejo srčni utrip, povzročijo razbijanje srca, povečajo nivo krvnega tlaka in nenadzorovane lipide v krvi, ki lahko prispevajo k aterosklerozi v obliki nabiranja maščobe na stenah žil, kar omejuje pretok krvi do srca in poveča tveganje za srčni napad.
Po ayurvedi, mnogo bolezni srca pripisujejo čustveni komponenti, kot je jeza, strah ali potlačena čustva.
Tisti, ki se odzivajo na stres s poudarjeno jezo in sovraštvom tudi tvegajo razvoj negativnih kardiovaskularnih učinkov. Nezdrave strategije spopadanja s stresom, kot so kajenje, uživanje alkohola in prenajedanje, lahko prav tako poškodujejo srčno-žilni sistem in povečajo tveganje zdravje srca.
Jasno je, da številni dejavniki vplivajo na kardiovaskularne bolezni, vključno s pomembno vlogo čustvenih dejavnikov. Čeprav stres ne moremo popolnoma odpraviti iz našega življenja, lahko razvijemo orodja in znanja, da bi se naše telo lažje spopadalo z biokemičnimi spremembami in motnjami, ki lahko nastopijo pod stresom.
Smiselno obvladovanje stresa z Ajurvedskim pristopom vam omogoča, da živite svoje življenje z lahkoto in mirom tudi spričo neizogibnim stresorjem.
Kot sama predpisujem v svojih svetovanjih, gre za gojenje zavesti, prisotnosti in sposobnosti, da se znate ustaviti, namesto da avtomatsko reagirate. To pomaga nadzorovati naše misli, sprosti živčni sistem in poveča prožnost našega srca in telesa.
- Najdite pravi pomen: med ljudmi, ki se ukvarjajo s smiselnim delom ali hobiji ali se udeležujejo duhovnih ritualov 1x tedensko je 23% nižja umrljivost. Bodisi, da gre za dnevno mašo, tedensko jogo, redno meditacijo ali tedensko skupnostno delo, najdite skupnost in se vključite v prakso, ki je resnično pomembna za vas.
- Redno si vzemite čas za odmor: vsak dan si vzemite pavzo, da se ustavite, povežete sami s seboj in najdete mir v sedanjem trenutku. Osredotočite se na svoje dihanje in si dovolite, da spustite ves stres in skrbi. Ajurveda nas uči, da so naši dihalni vzorci pogojeni z našimi mislimi in čustvi. Prav zato Ajurveda zagovarja pristop k zdravju srca, ki poudarja pomen trdnosti in ton srca, kot tudi čustveno in duševno ravnovesje. Ne glede ali uživate meditacijo, molitev, jogo ali preživljate čas v naravi, si vzemite čas, da omogočite vašemu živčnemu sistemu ponovno vzpostavitev ravnovesja.
- Prepotite se: dokazi podpirajo prednosti telesne aktivnosti za obvladovanje stresa in ščitijo srce. Vključevanje v redno, prijetno telesno aktivnost, ki je primerna za vaš telesni ustroj pomaga uravnotežiti živčni sistem in stabilizirati razpoloženje, kar še dodatno krepi srce.
- Negujte sami sebe: skrbeti zase in uživati življenje vam pomaga najti mir in veselje, kar hkrati zmanjša vpliv stresa. Ayurveda spodbuja uravnovešeno in pravilno prehrano, način življenja, gibanje in meditacijo, umirjanje uma in krepitev srca. Privoščite si masažo, dihalne vaje, zdrav in slasten obrok ali 15 minutni dremež!
Ta povečana pozornost nam pomaga zaščititi naše fizično in čustveno moč in ravnovesje, koncept, ki je osrednjega pomena za ajurvedski pristop k vseživljenjskemu zdravju srca.
Maja Kolarević