“Iz KNJIGE: Ajurvedske marma točke glave, obraza in vratu“
Adhi pomeni prvi ali vir, medtem ko pati pomeni mož, oče ali učitelj. Gre za pomembno točko, ker predstavlja vrh telesa. Adhi pomeni tudi »tisto pred kreacijo« in pati pomeni lastnik. S koncentracijo na to marmo jogiji dosegajo zmago nad njihovimi čuti in njihovim umom. Z usmerjanjem pozornosti na Adhipati marmo, človek lahko pridobi neverjetno senzorično zaznavo. To obvladovanje je bistveno za višji duhovni razvoj.
Ime Murdhni prihaja iz korena muhu, ki pomeni »trenutek do trenutka« in nakazuje gibanje. V duhovnem smislu je to ime pomembno, ker nakazuje zavest od trenutka do trenutka. Resnična zavest ni nikoli statična; giblje se iz enega trenutka v drug trenutek. Ves čas je zakoreninjena v principu gibanja, od preteklosti do sedanjosti in do prihodnosti. Murdhni ureja gibanje med eno in naslednjo mislijo, med rojstvom misli in njenim prevodom v delovanje in med senzoričnimi stimulansi in njihovim motoričnim odgovorom. Ime Murdhni prihaja iz besede murchana, ki pomeni izgubo zavesti. Zato je to točka, ki obnavlja zavest v času njene izgube. To je reflektirano v Susrutini klasifikaciji marm kot sadyah pranahara, kar pomeni ekstremno vitalni center zavesti. Hude poškodbe te marme se lahko končajo z izgubo zavesti ali komo.
Lokacija: sredina vrha glave, 10 prstov v vodoravni liniji nad mestom med obrvmi. Ali, položimo dlan na čelo, tako da bo začetek dlani nad mestom med obrvmi in kjer se sredinec konča, leži točka. Ali, vlečemo linijo od vrha ušes proti sredini vrha glave.
Povezanost s podtipi doš: Direktno povezana z Prana Vata, Sadhaka Pita, Tarpaka Kapa; indirektno povezana z Apana Vata, Udana Vata, Vyana Vata.
Delovanje:
Odnos Murdhni marme z anatomijo možganov jasno ilustrira njen vpliv na funkcije različnih nevronskih struktur in njeno vlogo pri zdravljenju tovrstnih motenj. Funkcionalno je povezana z subarahnoidalnim prostorom, ki vsebuje cerebrospinalno tekočino. Primerni pritisk na marmo ureja delovanje cerebrospinalne tekočine in Tarpaka Kape, ker navlaži in nahrani celoten živčni sistem. Prav tako naj bi spodbujala možganski pretok, še posebaj srednjo možgansko arterijo. Pomembno število kapi se pojavi ravno na območju, ki je oskrbovano s to arterijo. Murdhni je povezana tudi s srednjo lobanjsko jamo, kjer sta locirana Brokov predel, ki je povezan z govorom in Wernikov predel, ki je ključen za vid.
Murdhni ureja optimalno delovanje hipotalamusa in hipofize, katera je velikokrat navedena za poglavitno žlezo endokrilnega sistema, ker ureja delovanje mnogih drugih žlez. Zaradi njenega učinka na nevroendokrine osi, ima Murdhni marma pomemben vpliv na hormonsko ravnovesje in delovanje hipofize.
Povezava Murdhni s češeriko in psihomotoričnimi področji možganov nakazuje njeno pomembnost pri obravnavanju čustvenih motenj kot je žalost, depresija in anksioznost. Tudi Rene Descartes je verjel, da je češerika »sedež duše«. Čeprav v zahodni znanosti danes njeno delovanje ni popolnoma razumljeno, naj bi urejala »notranjo uro« za izločanje melatonina. Občutljivost Murdhni marme kaže, da češerika deluje pod stresom in da ji manjka prana. Manko prane ali motena prana povzroča čustvena neravnovesja, ki so Vata, Pita ali Kapa po naravi. Redna stimulacija te točke ureja stanje mirnosti, užitka in sreče, ker sprošča nevrotransmitorje kot je serotonin. Vemo pa, da pomanjkanje teh nevrotransmitorjev lahko vodi do depresije in duševnih motenj.
Murdhni vpliva tudi na čustva in dobro počutje fetusa v materi. Fetus plava v morju plodovnice, ki hrani in pomirja otroka skozi to marmo.
Kot osnovni sedež prane v telesu, Murdhni spodbuja kumunikacijo in senzorično zaznavo. Dnevna masaža te točke pospešuje pretok prane, ki je ena izmed najpomembnejših dejavnikov življenja in deluje kot most med telesom, umom in zavestjo. Recimo, hiperaktivni otroci s pomanjkanjem pozornosti imajo destabilizirano prano. S stabilizacijo prane, umirjamo čustva in harmoniziramo um, zato ima stimulacija te marme pri otrocih izjemne rezultate.
Murdhni zdravi tudi astmo, ko je pretok prane blokiran, zdrk organov, ko se prana spušča in bruhanje, ko se prana giblje retrogradno. Resna motnja prane je kap, kjer možganske funkcije postanejo motene, zato lahko stimulacije te marme obnovi pretok prane v možganih in spodbuja okrevanje zaradi posledice kapi.
Murdhni praviloma uravnava Vata došo in njen podtip, Prana Vato. Prav tako uravnava Sadhaka Pito in Trapaka Kapo, kajti delovanje vseh treh podtipov je medsebojno povezano. Delujejo v harmoniji ena z drugo, vsaka spodbuja delovanje ostalih dveh. Na Tarpaka Kapo vpliva tako, da lajša zamašene sinuse in nos in ker je povezana s spominom, pomaga pri zdravljenju pozabljivosti in dezorientacije. Murdhni pomirja čustva in spodbuja večjo pozornost, koncentracijo, zaznavanje in razumevanje ter vse funkcije povezane s Sadhaka Pito.
- Ureja prano, sinhronizira Prana in Apana Vato.
- Izboljša možganski pretok in pretok cerebrospinalne tekočine.
- Obnavlja zavedanje.
- Ureja senzorične in motorične nepravilnosti.
- Ureja optimalno delovanje hipofize in češerike, hormonsko neravnovesje in izločanje.
- Ureja aktivnost čelnega režnja možganov.Stimulira spomin, pozornost in koncentracijo, lajša hiperaktivno motnjo s pomanjkanjem pozornosti in nespečnost.
- Lajša glavobole (tenzijske, sinusne, na vrhu glave) in migrene.
- Pomirja um, uravnoveša čustva in vse čustvene motnje. Vata: strah, anksioznost, živčnost, nesigurnost, osamljenost, nemir. Pita: jeza, bes, razdražljivost, nepotrpežljivost, frustracije, zavist, agresija. Kapa: žalost, depresija, pohlep, navezanost.
- Ureja mišično trzanje, krče, mišično togost, mlahavost.
- Vpliva na nenadno izgubo zavesti, dezorientacijo, zmedenost, zaspanost, vrtoglavico.
- Umirja zamašene sinuse in nos, krvavenje iz nosu, astmo.
- Umirja slabost, bruhanje.Vpliva na dimeljsko hernijo.
- Umirja palpitacije (razbijanje srca).
Obravnavanje
Brahmi ali nardovo olje delujeta na živčna tkiva in sta posebno učinkovita pri živčnosti, anksioznosti in podobnih čustvenih motnjah. Olje muškatnega oreška spodbuja pomirjenost in globok spanec. Gorčično olje pomaga pri uravnovešanju strukture in fukcije hipofize.
Kako jo stimuliramo?
Ko najdemo točko, nanjo pritisnemo in držimo minuto do dve. Ponovimo 3x. Če je mesto boleče lahko v začetku uporabimo nežnejši pritisk, ki ga z izdihom stopnjujemo. Seveda, s pritiskom nikoli ne pretiravamo. Najprimernejši je palec, po želji uporabimo drug prst. Uporabimo lahko tudi blazinice prstov s katerimi drgnemo območje točke. Po točki lahko s prsti tudi tapkamo. Ponavljamo zjutraj in zvečer, če želimo tudi vsak dan.