“IZ KNJIGE: Ajurvedske marma točke glave, obraza in vratu“
Brahmarandhra pomeni odpiranje stvarniku in ima funkcijo razpiranja kreativne inteligence. Brahma pomeni kreacijo ali stanje razširitve zavesti, ki je povezana z gibanjem Vata doše, zato se izraža kot dinamično gibanje uma in misli.
Brahmaranhra je funkcionalno povezana s sprednjo možgansko arterijo, prednjo lobanjsko jamo in nosno votlino. Njena povezanost s hipofizo razloži vlogo pri obravnavanju hormonskega neravnovesja, podobno kot Mardhni marma. Ko je otrok rojen, sprednji dve kosti lobanje še nista zaraščeni, kar omogoča dovolj prostora za rast možganov. Če je otrok rojen brez tega prostora, možganom primanjkuje vitalnega prostora za rast in širitev, kar se lahko kaže v težavah v duševnem razvoju. Ko je dovolj prostora se prične rast in razvoj kreativnosti.
Lokacija: Na sredini glave, 2 prsta pred Murdhni marmo ali 8 prstov v vodoravni liniji nad mestom med obrvmi.
Povezanost s podtipi doš: Sadhaka Pita, Prana Vata, Tarpaka Kapa, Udana Vata.
Delovanje:
Brahmarandhra je povezana s prednjim režnjem možganov, ki je sedež čustev. Prav tako je povezana z limbičnim sistemom, ki je povezan s čustvenim vedenjem. V Ajurvedi so čustva opredeljena glede na njihovo došično naravo in odgovarjajo določenim segmentom možganov. Na primer, višji frontalni girus nadzira čustva Vata doše, kot je anksioznost, strah, osamljenost, živčnost in nesigurnost. Srednji frontalni girus ureja čustva Pita doše, kot so jeza, razdražljivost in bes. Nižji frontalni giros ureja čustva Kapa doše, kot so žalost, bolečina in depresija.
Brahmarandhra preoblikuje občutke in čustva v čisto zavest skozi Sadhaka Pito, ki obdeluje kognitivne funkcije, vključno z zaznavanjem, v znanje. Brahmarandhra je lahko stimulirana pri motnjah Sadhaka Pite, kot je slab spomin, škodljiva presoja in razmišljanje, motena koncentracija. Ta podtip Pita doše je v možganih funkcionalno povezan z vagusnim živcem, ki je deseti možganski živec, neposredno povezan s srčnim pleksusom. Možgani in srce so v Ajurvedi tesno povezani. Sadhaka Pita v možganih je odgovorna za obdelovanje znanja v modrost, medtem ko v srcu obdeluje čustva v sočutje.
Zaradi njene bližine z Murdhni marmo, Brahmarandhra podobno obravnava omedlevico, vrtoglavico, kognitivne disfunkcije, slab spomin, depresije in čustvene motnje. Zaradi njenega močnega lokalnega delovanja, lajša sinusne, tenzijske in migrenske glavobole. Brahmarandhra ureja tudi kolcanje, ki je posledica hiperaktivnosti Udana Vate.
- Uravnava funkcije Sadhaka Pite.
- Lajša glavobole (tenzijske, sinusne, v čelnem področju) in migrene.
- Ureja optimalno delovanje hipofize in aktivnost čelnega režnja možganov (težave v prednji lobanjski jami, kapi, tumorji, abscesi, kolcanje).
- Izboljšuje možganski pretok in pretok cerebrospinalne tekočine (nenadna izguba zavesti, vrtoglavica, napadi, povečan pritisk znotraj lobanje).
- Spodbuja kreativnost in inteligenco, stimulira spomin, preoblikuje občutke v čustva in v čisto zavest.
- Pomirja um, lajša nespečnost in hiperaktivno motnjo s pomanjkanjem pozornosti ter vse čustvene motnje (Vata, Pita ali Kapa).
Obravnavanje
Brahmarandhra naj bo nežno stimulirana z oljem muškatnega oreščka ali evkaliptusa. Brahmi olje skupaj z oljem muškatnega oreščka bo pomirilo Pita došo in čustvene motnje. Gorčično olje pomaga pri uravnovešanju strukture in funkcije hipofize.
Ko najdemo točko, nanjo pritisnemo in držimo minuto do dve. Ponovimo 3x. Če je mesto boleče lahko v začetku uporabimo nežnejši pritisk, ki ga z izdihom stopnjujemo. Seveda, s pritiskom nikoli ne pretiravamo. Najprimernejši je palec, po želji uporabimo drug prst. Uporabimo lahko tudi blazinice prstov s katerimi drgnemo območje točke. Po točki lahko s prsti tudi tapkamo. Ponavljamo zjutraj in zvečer, če želimo tudi vsak dan.