Vsaka bolezen se začne neopazno, zaradi napačnega mišljenja ali ravnanja, zaradi telesnega, duševnega ali čutnega neravnovesja. Razvoj bolezni je lahko podoben razvoju otroka. V telesu se izoblikuje v dolgotrajnem procesu, ki ga opisujemo kot »rojevanje bolečine«. Po staroindijskem nauku poteka ta postopek v šestih stadijih:
AKUMULACIJA
Prvi stadij se po ajurvedi kaže v motnji ravnovesja med tremi došami, dinamičnimi osnovnimi energijami ali vitalnimi principi – to so vata, pita, kapa. Te sile v organizmu sestavlja pet univerzalnih elementov, ki so navzoči v vsakem človeku že od spočetja, in sicer v njegovem posebnem, individualnem medsebojnem razmerju. Bolezen je motnja v tej individualni igri sil, povzročajo pa jo nepravilna prehrana, škodljivi vplivi iz okolja, negativna čustva (strah, jeza) pa tudi pretiravanje pri delu in sprejemanju odgovornosti. Gre za to, da se določena »uporna« doša začne čezmerno nabirati v tistem delu telesa (prebavilih), kjer ima sicer svoj sedež – vata v debelem črevesju (prvi znak je napenjanje), pita v tankem črevesju (vročina v predelu popka in močna potreba po sladkorju), kapa pa v želodcu (občutek teže in letargije).
POSLABŠANJE V drugem stadiju začne nakopičena doša zapuščati svoj »sedež« in povzroči prve bolezenske simptome, na primer napeto hrbtno mišičevje (vata), zgago (pita) ali kašelj (kapa). Če je bolezenski proces izstopil iz prebavil, samozdravljenje po prepričanju ajurvede večinoma ni več mogoče. Tedaj si namreč presežena doša prek cirkulacije že išče drugo mesto v telesu, kjer bi se lahko naselila – začne se tretji stadij.
RAZŠIRJANJE
Takrat je potrebna pančakarma, notranji in zunanji očiščevalni program. Po starodavnem nauku je namreč vir vsake bolezni skrit v prebavnem traktu. Procedura naj bi stimulirala prebavni ogenj agni, da bi se izločila neprebavljena hrana in presežna doša. Čiščenje podpirajo masaže. S tem ko terapevt v strankino telo sočasno vtira zeliščno olje, naj bi se iz njegovih maščobnih in mišičnih tkiv izločili strupi ter se odvajali v črevesje.
LOKALIZACIJA
S takšnim tretmajem je po ayurvedi mogoče preprečiti četrti stadij bolezenskega procesa – infiltracijo, pri čemer se preveč nakopičena doša naseli v oslabljeni del telesa; pri kadilcih, denimo, so to pljuča, pri predebelih ljudeh organi, ki sodelujejo pri kroženju krvi.
MANIFESTACIJA
Brez ustreznega zdravljenja nato dokončno izbruhne bolezen in doseže svoj peti stadij, manifestacijo. Pri tem se izrazijo prvi večji simptomi, denimo hude bolečine. Če na primer presežna pita predre želodčno steno, se to na tem mestu izrazi kot želodčna razjeda.
KRONIČNOST
V zadnjem, šestem stadiju se razvije kroničnost. Na tej stopnji bolezen postane tako vgrajena v tkivih, da telesni naravni mehanizmi nehajo delovati. Motnje v delovanju postanejo dolgoročne ali trajne motnje. Primer kronične kapa motnje lahko postane sinusitis ali rinitis.