“IZ KNJIGE: Ajurvedske marma točke glave, obraza in vratu”
Za uspešno izvajanje marma terapije je pomembna drža telesa. Med izvajanjem terapije je potrebno vzdrževati stabilen položaj, umiriti dihanje in misli. Najprimernejši je sedeč položaj s prekrižanimi nogami, da hrbtenico vzdržujemo pokončno. Roke naj bodo na kolenih, dlani so obrnjene navzgor; izvajamo lahko tudi jnana mudro (palec in kazalec sklenemo v krog, ostali prsti iztegnjeni).
Najpogostejši položaji za stimuliranje marma točk so:
- Enostaven položaj prekrižanih nog (Sukhasana)
- Lotusov položaj (Padmasana)
- Pol lotusov položaj (Ardha padmasana)
- Diamanten položaj na kolenih (Vajrasana)
- Sedeč položaj na stolu
- Stoječ položaj
Izjemoma se lahko uporablja tudi ležeči položaj. Sicer izberemo katerikoli položaj, ki nam odgovarja. Med izvajanjem vzdržujemo vzravnan vrat in hrbtenico brez togosti ali nagibanja proti katerikoli smeri. Sprostimo telo, mišice. V stoječem položaju naj bodo noge vzporedne druga drugi in kadar imamo nedejavno roko, naj ta visi navzdol ob telesu z odprto dlanjo, ki je obrnjena navznoter z zravnanimi prsti.
Pripravljalne terapevtske vaje sestavljajo naslednji koraki:
- Popolna sprostitev telesa. Po izboru ustreznega položaja poskusimo sprostiti vse telesne mišice. Sprostimo vsak del telesa in um, da odstranimo telesno in duševno napetost.
- Globoko dihanje. Počasi zapremo oči in močno vdihnemo skozi nos in izdihnemo skozi nos ali usta 5 do 10-krat v enakomernem ritmu.
- Zaznavanje telesa kot celote.
- Zaznavanje energetskih centrov (čaker). Osredotočite se na (1) analno področje, (2) predel reproduktivnih organov, (3) predel popka, (4) predel srca, (5) predel vratu, (6) predel med obrvmi in (7) vrh glave.
- Zaznavanje marma točk.
- Nežna masaža marma točk s palcem in prsti. Ženske začnejo z leve strani telesa, moški z desne strani telesa.
Stimulacija marma točk glave, vratu in obraza:
Pri stimulaciji vitalnih točk glave in vratu so pomembne različne dihalne vaje, da se »prepihajo« poti (kanali, votline,…). Začnemo s stimulacijo Adhipati marme, tako da dlan položimo na čelo, tik nad obrvmi in s sredincem dosežemo točko na glavi, ki je na sredini vrha glave, v liniji z nosom. Različne marme obraza in glave stimuliramo s pritiskom prsta na določeno marma točko. Sledite navodilom za izvajanje masaže marma točk opisanih v naslednjem poglavju.
Čas, potreben za stimulacijo marma točk:
Kadarkoli, kjerkoli in v vsakem položaju, lahko spodbudimo marme. Čas, ki ga potrebujemo za izvedbo je odvisen od obsega marma točk, ki jih želimo stimulirati. Posamezno marma točko stimuliramo vsaj minuto, ob neravnovesju dve minuti. Običajno se marma točke stimulirajo dvakrat dnevno, zjutraj med 5.00 in 6.00 in zvečer med 17.00 in 18.00. Kljub temu jih lahko stimuliramo kjerkoli, kadarkoli in v kateremkoli položaju, če pa se jih stimulira v sproščenem stanju, skupaj z izvajanjem dihalnih vaj so rezultati obetavnejši in plodnejši.
V življenju Indijca obstajajo številni tradicionalni verski obredi in prakse, ki vplivajo na marma točke:
- Posebna vrsta obutve (khadau ali posebna vrsta natikačev) daje pritisk na Kshipra marmo, ki se nahaja med velikim in drugim prstom na stopalu. Pozitivno vpliva na duševno stanje in dejavnost uma. Prav tako ohladi duha, preprečuje užitek v spolnih odnosih in pomaga pri celibatu. Posamezniki, vključeni v duhovne prakse uporabljajo takšno vrsto obutve.
- Uporaba različnih vrst snovi, kot je pasta iz sandalovine, na čelu, sredi obrvi, vratu in na drugih vitalnih točkah, ki se nahajajo po vsem telesu.
- Uporaba sindur (določene paste) po sredini glave (prečki).
- Speti lasje na vrhu glave.
- Uporaba tilake (oznaka) na čelu med obrvi.
- Redno razmišljanje, tapkanje ali dotikanje marma točk pri ponavljanju manter med verskimi dejavnostmi.
Redna stimulacija marma točk omogoča dolgo življenjsko dobo, tako da uspešno premaguje vplive razvojnih sprememb, kot so starost, razpadanje, bolezen in smrt. Stimulacija marma točk spodbuja vitalno energijo, da neprekinjeno teče in doseže vsak del telesa, prav tako pomembno prispeva k doseganju najvišjega stanja zavesti.